Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Besyo Puan Durumları

Özel yetenek sınavlarından bir tanesi olan ve açılımı beden eğitimi spor yüksek okulları olan Besyo, her yıl düzenli olarak yapılan ve elliye yakın üniversite de fakültesi bulunan bir eğitim kurumudur. Ancak YGS sınavına giren ve her yıl belirlenen taban puandan fazlasını alana başvuru yolları açılan bu alan; çeşitli branşlarda sporcular, antrenör, beden eğitimi öğretmenliği ve spor yöneticisi yetiştirmek amacında olan, sporu günlük aktivite olmaktan çıkartıp evrensel ilkelere dayanan bir birim olması için çaba gösteren eğitim kurumlarını kapsar.

Binlerce başvuru yapılmasına karşın kontenjanı son derece kısıtlı olan bu nedenle de özel bir kamp dönemi ve hazırlık aşaması gereken spor akademisi sınavları; koşu, branş, koordinasyon, esneklik ve dayanıklılık kategorilerinde gerçekleştirilen ve her üniversite için farklı kulvar ve özelliklerde yapılan elemelerden oluşur.

Yüzme, atletizm, güreş, futbol, basketbol, hentbol gibi daha pek çok branşta düzenlenen ve oldukça zorlu geçen elemelerin ardından alınan puanlara göre yapılan yerleştirmeler, bu alanda yapacağınız kariyer ve geleceğinizin kapılarını aralamanızda pay sahibi olmaktadır. Tıpkı diğer fakülte ve branşlarda olduğu gibi üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteren giriş puanları bu alan için de geçerli olmakta, Gazi Üniversitesi Besyo Puanı ile Erzincan Üniversitesinin Besyo Puanı birbiri ile aynı olmamaktadır. Ancak son derece zorlu olan ve oldukça yüksek puanlar gerektiren bu okullara girmek hiç de kolay olmamakta özel bir hazırlık dönemi gerektirmektedir.

Bu amaçla kurulan ve var olduğu günden bu yana pek çok gencin hedefinde ki spor akademisine ulaşmasında imzası bulunan kuruluşumuz, uzman kadrolar ile profesyonel olarak verdiği Besyo Kursları ile öğrencilerinin rakiplerinden bir adım önde olmasına zemin hazırlamaktadır.